Kdo je SCOTT

Historie

Historie firmy Scott sahá do roku 1958, kdy Ed Scott učinil revoluci v lyžování svým vynálezem první hliníkové lyžařské hůlky. Od té doby uvedla firma na trh mnoho dalších inovativních produktů. Důležité milníky v historii společnosti:

1958

Zrození firmy SCOTT a revoluce v lyžařských hůlkách

Lyžování zažilo převrat díky technické inovaci Eda Scotta, talentovaného inženýra a závodního lyžaře žijícího v Sun Valley v Idaho. Scottův vynález první zúžené hliníkové hůlky okamžitě nahradil stávající využití bambusu a oceli v lyžařském sportu. Převratný vynález rozběhnul novou značku SCOTT a postavil Eda Scotta do pozice odborného produktového lídra na lyžařském trhu. Scottova počáteční vize technické inovace dále sloužila jako základ firemní filozofie po celou dobu jejího růstu a expanze na nové trhy.

1970

Vstup na motokrosový trh

V roce 1970 vstoupil Scott na trh ochranných motokrosových brýlí s historicky prvními brýlemi specificky vytvořenými pro použití v motokrosu. Později firma přidala také produkci motokrosových bot, gripů na řídítka a příslušenství.

1971

Nejlehčí lyžařská bota a první pěnou ventilované lyžařské brýle

V roce 1971 vyprodukovala firma Scott nejlehčí lyžařskou botu na světě a představila jedny z prvních lyžařských brýlí, které využívaly pěnovou ventilaci.

1978

Evropská centrála

Firma otevřela svou evropskou centrálu ve městě Givisiez v blízkosti Fribourgu.

1986

Nejdůmyslnější továrna na lyžařské hůlky a první horské kolo

V roce 1986 otevřela firma v Itálii nejdůmyslnější továrnu na lyžařské hůlky na světě. Tím se stala celosvětovým lídrem v produkci lyžařských hůlek. Ve stejném roce také představila své první horské kolo.

1989

První aerodynamická řídítka

V roce 1989 Scott představil jeden z nejinovativnějších produktů v historii cyklistiky - aerodynamická řídítka. Řídítka použil Američan Greg Lemond v roce 1989, když vyhrál Tour de France.

1991

Odpružení Unishock

V roce 1991 začala firma vyrábět odpružení horských kol s Unishockem.

1992

První celoodpružená horská kola

V roce 1992 představil SCOTT svá první celoodpružená horská kola a uvedl ne trh také cyklistické boty a helmy vlastní produkce.

1993

Financování expanze prostřednictvím externího investora

Aby mohla financovat svou akviziční strategii, prodala společnost 55 % svých akcií chicagskému investičnímu fondu Zell Chillmark.

1994

Rukavice

V roce 1994 byla představena kolekce zimních sportovních rukavic.

1995

Endorphin, první karbonové horské kolo

Firma SCOTT představila své první karbonové horské kolo. Díky mnoha vítězstvím ve světovém poháru a na olympijských hrách a ohromnému zájmu médií se karbonové kolo jménem Endorphin stalo opravdovou legendou.

1997/1998

Oblečení a lyže

V roce 1997 představila firma kolekci technického zimního sportovního oblečení. O rok později začala vyrábět lyže.

1998

G-Zero: nejlehčí celoodpružené kolo na světě

SCOTT představil nejlehčí celoodpružené horské kolo na světě. Jméno „G-Zero“ se stalo mezníkem v rozvoji cyklistického odvětví.

1998

Management Buy-Out

Beat Zaugg, Tom Stendhal a management firmy Scott odkoupili zpět část firmy od investiční firmy Zell.

2000

Inovace v lyžařských doplňcích

Skupina SCOTT uvedla na světový trh patentované inovace v lyžařských brýlích: ventilační systém RAM air a revoluční čočku Amplifier. Také představila novou inovaci v lyžařských hůlkách: nastavitelný systém řemínků lyžařských hůlek LeverLock.

2001/2003

Nové hmotnostní rekordy

V roce 2001 představila firma SCOTT silniční kolo Team Issue s nejlehčím rámem na světě (lehčí než 1 kilogram). Tento rekord překonala v roce 2003 kolem CR1 s nejlehčím rámem na trhu vážícím pouhých 895 gramů.

2002

Druhý management buy-out od Beata Zaugga

Vlastnická struktura firmy se opět změnila. Během druhého management buy-outu zvýšil Beat Zaugg svůj vlastnický podíl na 51.5 %. Tom Stendahl a další akcionáři si ponechali podstatné podíly ve firmě.

2003

Uvedení kola Genius – „revolučního horského kola“

SCOTT představil kolo Genius. Jednalo se o nový koncept celoodpruženého kola s možností nastavení tří různých režimů (režim lock-out, režim all-travel a režim traction). Brzy byly časopisy plné zpráv o Geniusu. Úspěch kola Genius byl zdůrazněn také vítězstvím Thomase Frischknechta na mistrovství světa v MTB maratonu.

2004

Akvizice finských firem Yoko a Reima

Tyto akvizice otevřely dveře na trh street biků a sněžných skútrů.

2004

Scott vyhrává evropskou lyžařskou cenu za helmu Biomex®

Tato helma, vytvořená ve spolupráci s firmou Biomex® Protection, byla velkým krokem vpřed v zajištění bezpečnosti hlavy v zimních sportech. Helma Biomex měla Dual Band Roll Cage (obdelníkového tvaru), který snížil hmotnost a zvýšil komfort nošení.

2005

Nejlehčí triatlonové kolo na trhu

Použitím své patentované technologie CR1 vytvořila firma nejmodernější triatlonový rám PLASMA. Vážil pouhých 980 gramů. Po přidání integrovaného aerodynamického sedadla vážícího 300 gramů, vznikl nejlehčí aerodynamický rám na světě s geometrií pro triatlon.

2005

Třetí management buy-out od Beata Zaugga

V roce 2005 odkoupil Beat Zaugg zbývajících 48.5 % firmy, čímž získal 100% podíl ve firmě.

2006

Kolekce bežeckých bot

Firma najala výzkumnou a vývojovou laboratoř v Portlandu v Oregonu, aby vytvořila kolekci špičkové běžecké obuvi pro atlety.

2007

Představení rámu Addict

Nový Addict je nejlehčí silniční rám na trhu. Váží pouhých 790 gramů i s integrovaným sedlem (165 gramů). V kombinaci s novou útlejší karbonovou vidlicí IMP™, která váží pouhých 330 gramů, dosahuje nové kolo Addict váhy neuvěřitelných 5.9 kilogramů.

2007

Nejlehčí kombinace rámu a tlumiče na světě

Přidáním revoluční technologie Integrated Molding Process (IMP™) k již ověřené technologii CR1 a díky novému tlumiči Nude TC™, dosáhl SCOTT nejlehčího celoodpruženého kola na trhu.

2008

50 let výročí firmy Scott

Scott slaví své zlaté výročí a také 50 let věnovaných pokroku ve sportu. Časy se změnily a firma Scott se vypracovala v celosvětově úspěšnou firmu v oblasti kol, zimních sportů, motosportu a běhu. Zároveň ale zůstala věrná své vizi, která se zrodila v jejích skromných začátcích před 50 lety. Jako kdysi v maličké firmě Eda Scotta je i dnes důraz kladen na INOVACI, TECHNOLOGII a DESIGN.

2008

Technologie čoček Solar Blocker

Přichází nová technologie čoček Solar Blocker, která zpříjemní zážitky z hor. Čočka blokuje většinu modrého světla, aby ochránila oči a je doporučená pro lyžování na ledovci a při slunných dnech.

2008

Otevření nové americké centrály v Sun Valley v Idaho

2009

Zrození druhé generace kola Genius

Stejné jméno, nový rám. Druhá generace kola Genius má upravenou geometrii a nový tlumič Equalizer2 se systémem přepouštění oleje.

2009

Nová karbonová lyže – Crusair

Nová lyže Crusair se rychle stává pojmem na trhu freeride lyžování. Kombinace karbonového rámu a vzduchových kanálů v dřevěném jádru poskytuje neobyčejně lehkou, stabilní a ovladatelnou lyži.

2010

Nová Twin Loc technologie odpružení pro kola

Nová Twin Loc páčka umožňuje jezdci upravovat jízdní nastavení během jízdy nebo uzamknout celkové odpružení, aniž by musel sundat ruce z řídítek. Jezdci mohou přepínat mezi režimem full travel, režimem traction a nyní i celkovým uzamčením obou vidlic a tlumiče Equalizer 2 TC.

2011

Nový Scott Scale MTB

S váhou 899 gramů je Scale nejlehčím MTB karbonovým rámem, který se kdy vyrobil. Světový šampión Nino Schurter vyhrává s novým Scale 899 MTB Světový pohár.

2011

Kolo Genius LT opět mění All-Mountain

LT znamená „Long travel“. Potřebujete ho při All-Mountain situacích s těžkými sjezdy, ale i tam, kde jste rozhodnutí vystoupat až na vrchol. Není to problém, když máte nejlehčí All-Mountain karbonový rám s možností 185mm a110mm zdvihu, které můžete díky Twin Loc uzamknout.

2011

Scott nabízí kolekci E-Bike

V úzké spolupráci s elektronickým gigantem firmou Bosch, se stal Scott první firmou, která nabízí jednoduše obsluhovatelný E-Bike systém.